PROJEKAT KONKURENTNE POLJOPRIVREDE (50:40:10)
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u saradnji sa Svetskom bankom u 2021. godini predstavlja novi model finansiranja, poznat kao 50:40:10, kako bi se osnažili mikro, mali i srednji poljoprivredni proizvođači i preduzeća, a unapredila konkuretnost i poljoprivredna proizvodnja u Republici Srbiji.
MSP Konsalting d.o.o. je na spisku konksultantskih kuća Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Svetske banke ovlašćenih da pružaju stručno-tehničku podršku poljoprivrednim proivođačima u okviru Projekta konkuretne poljoprivrede Srbije.
Stručno-tehnička podrška podrazumeva:
- Pružanje svih neophodnih infromacija vezanih za ovaj program;
- Pružanje pomoći u prikupljanju potrebne dokumentacije;
- Izrada Prijave za utvrđivanje prava na korišćenje bespovratnih sredstava;
- Izrada Procene uticaja na životnu sredinu i socijalne aspekte projekta;
- Priprema svih potrebnih zahteva, obrazaca i izjava;
- Izrada Poslovnog plana;
- Sprovođenje kroz procedutu nabavke opreme.
Direktni korisnici projekta su fizička lica, nosioci komercijalnih porodičnih poljoprivrednih gazdinstava, zadruge, preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća koja mogu da obezbede direktnu vezu sa malim poljoprivrednicima.
Korisnicima se pruža mogućnost da dobiju bespovratna sredstva, u iznosu od 50% od ukupne vrednosti investicije (sa PDV-om), 40 % kreditno finansiraju iz kredita sa poslovnim bankama uz svega 10% sopstvenog učešća, za realizaciju projekata kojim će unaprediti poljoprivrednu proizvodnju gazdinstava i učestvovati u razvoju konkurentnosti poljoprivrede u Republici Srbiji.
Za fizička lica/poljoprivredne proizvođače ukupne vrednosti investicija u individualnim biznis planovima iznose od 20.000 do 50.000 EURA (tj. minimalni iznos bespovratnih sredstava od 10.000 – 25.000 EURA), odnosno za agraratore od 25.000 do 400.000 EUR (tj. maksimalni iznos bespovratnih sredstava 12.500 – 200.000 EUR).
Projekat konkurentne poljoprivrede Srbije se realizuje u periodu od 2021 – 2024. godine.
IPARD II / III POGRAM REPUBLIKE SRBIJE
IPARD II PROGRAM Evropske Unije je instrument za pretpristupnu pomoć u oblasti ruralnog razvoja za programski period 2014 – 2020. godine koji pruža investicionu podršku od 175 miliona eura, namenjenu jačanju konkurentnosti sektora proizvodnje i prerade hrane, koja će pomoći postepenom prilagođavanju standardima EU u oblastim higijene, bezbednosti hrane, veterine i zaštite životne sredine, kao i diversifikacije ruralne ekonomije.
IPARD podrška je prva pomoć ove vrste koje je namenjena direktno korisnicima, odnosno poljoprivrednim proizvođačima – pravnim i fizičkim licima, a obuhvaćeni su sledeći regioni: Beogradski region, Vojvođanski region, region Šumadija i Zapadna Srbija i region Južne i Istočne Srbije.
U okviru IPARD II PROGRAMA aktuelni su sledeći pozivi za donacije: Mera 1 – Investicije u fizičku imovinu poljoprivrednog gazdinstva; Mera 3 – Investicije u fizičku imovinu koja se tiče prerade i prodaje poljoprivrednih i proizvoda ribarstva; Mera 7 – Diverzifikacija poljoprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja.
Odlukom Evropske komisije od 09. marta 2022. godine, usvojen je IPARD III program Republike Srbije za period 2021 – 2027. godine. Finansijski doprinos Evropske unije za IPARD III program povećan je u odnosu na prethodni programski period i iznosi 288 miliona evra.
Pored mera koje su već bile akreditovane kroz IPARD II program, IPARD III programom predviđeno je uvođenje novih mera koje će dodatno povećati iskorišćenje dodeljenih sredstava, kao i novih sektora, novih limita finansijske podrške, novih specifičnih kriterijuma u vezi sa površinom i brojem životinja.
Mere koje će biti podržane IPARD III programom Republike Srbije za period 2021 – 2027. godine: Mera 1: Investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava; Mera 3: Investicije u fizičku imovinu koje se tiču prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva; Mera 4: Agro-ekološko-klimatske mere i mera organske proizvodnje; Mera 5: Sprovođenje lokalnih strategija ruralnog razvoja – LEADER pristup; Mera 6: Investicije u ruralnu javnu infrastrukturu; Mera 7: Diverzifikacija poljoprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja i Mera 9: Tehnička pomoć (podrška Upravljačkom telu u sprovođenju IPARD programa).
Za više informacija posetite naše kancelarije na adresi Zelena Gora 29, Kraljevo (pored Poljoprivredno savetodavne i stručne službe Kraljevo) ili nas kontaktirajte putem telefona / e-maila.
Pružanje svih potrebnih informacija vezanih za pomenute projekte je besplatno.
036 / 319 – 840 msp@mps.co.rs | 063 / 819 – 59 – 39 radomir.milovanovic@msp.co.rs | 063 / 554 – 916 nemanja.vukadinovic@msp.co.rs | 063 / 628 – 580 zagorka.stavljanin@msp.co.rs | 063 / 554 – 366 vesna.pantelic@msp.co.rs |